Üyelik Girişi
Çemişgezek Sevdalıları

Foto Galeri

Çemişgezek Nerede

ÇMYO

Köy Gezileri

Gönül Dünyamız

Telefon Rehberi

 Çemişgezek Telefon Rehberi, Önemli Telefonlar

Düğünleri

 Çemişgezek, Düğün, Halay

 

Çemişgezek düğünlerini, köy düğünleri ve salon düğünleri şeklinde ikiye ayırabiliriz.

 Salon kültüründen uzak, kültürel değerlerimizi, ortaoyunları, halayları barındıran kültürel düğünlerimiz, hafta başından itibaren ev ahalisi ve komşuların yemek hazırlıkları-ekmek pişirmeleri ile başlar.Uzakta olan akrabalar yavaş yavaş gelmeye başlar. Bir harman düğün alanı olarak hazırlanır, süslenir. 3 gün 2 gece süren düğünlerimiz, davul zurna eşliğinde köy evlerinin bir bir gezilip, davet edilmesi ile başlar. Düğünün ilk günü köyün gençleri içindir. Öğleden sonra çalgıcılar gelir. Yemek ve diğer çevre hazırlıkları önceden yapılmıştır.Bir gün önceden yakın akrabalar ve komşular kaset, Cd vb eşliğinde oynamaktadırlar.Düğünün 2. günü akşamı kına oynatılır ve çevre köylerdeki davetlilerin katılımı ile şenliğin arttığı andır.Bu akşam çeşitli ortaoyunları oynanmakta şenlik biraz daha artmaktadır.Ertesi gün gelin alma olayı vardır.Yakın civarlarda gelin alma olayı konvoy eşliğinde olur.

  Kültürel motiflerin bir kısmını yansıtan salon düğünleri, tek gün sürer.öğretmenevi önünde ve belediye garajında yapılır. Yine yakın akraba ve komşular bir gün önceden düğün sahibinin evinde oynamaktadırlar.

Düğünlerde ikram ön plandadır.Düğün sahibi bu konu üzerinde hassasiyetle durmaktadır.Gelin almada “kapı tutma” bir motif olarak yerini almıştır.


Yorumlar - Yorum Yaz


Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam21
Toplam Ziyaret156071
Çemişgezek

Anket
Çemişgezek demokratikleşme paketini;
Feribot Saatleri

Konuk Yazar